RiotFest2014Final Set Times for Riot Fest in Chicago, Denver are available now, along with updated set-times for Toronto, which kicks off tomorrow at Downsview Park. See below for full schedules. www.riotfest.org

CHICAGO
Friday, September 12:00pm
Riot Stage
3-3:30 PM: Black Joe Lewis & the Honeybears
4-4:45 PM: Circa Survive
5:15-6 PM: Failure
7-7:45 PM: Gogol Bordello
8:45-10 PM: Jane's Addiction

Roots Stage
3:30-4 PM: Title Fight
4:45-5:15 PM: Stiff Little Fingers
6-7 PM: NOFX
7:45-8:45 PM: The Offspring

Rock Stage
4-4:40 PM: All
5-5:45 PM: Senses Fail
7:30-8:15 PM: Murder City Devils
9-10 PM: Rise Against

Riot Fest Speaks Stage
5:45-7 PM: Pussy Riot panel

Rebel Stage
4:15-5 PM: Gwar
5:30-6:15 PM: Clutch
7-7:45: Mastodon
8:45-9:45 PM: Slayer

Rise Stage
3:45-4:15 PM: Ur Lineup Sux, Bro
5-5:30 PM: Emarosa
6:15-7 PM: We Came as Romans
7:45-8:45 PM: Of Mice & Men

Rev Stage
3-3:30 PM: Somos
4-4:30 PM: Plague Vendor
5-5:30 PM: Hotelier
6-6:30 PM: From Indian Lakes
7-7:30 PM: Pianos Become the Teeth
8-8:30 PM: Pity Sex

The Radicals
3:30-4 PM: Vamos!
4:30-5 PM: Baby Baby
5:30-6 PM: Wounds
6:30-7 PM: Radkey
7:30-8 PM: Red City Radio

Saturday, September 13:
Riot Stage
12:05-12:35 PM: Pizza Underground
1:05-1:50 PM: Orwells
2:30-3:15 PM: Dandy Warhols
4-4:45 PM: Die Antwoord
5:30-6:15 PM: Paul Weller
7:15-8 PM: Metric
9-10 PM: The National

Roots Stage
12:35-1:05 PM: Wavves
1:55-2:40 PM: Tokyo Police Club
3:15-4 PM: City & Colour
4:45-5:30 PM: Afghan Whigs
6:15-7:15 PM: Wu-Tang Clan
8-9 PM: Flaming Lips

Rock Stage
12-12:30 PM: Frank Iero
1-1:45 PM: RX Bandits
2:15-3 PM: Streetlight Manifesto
3:30-4:15 PM: Saosin with Anthony Green
4:45-5:30 PM: Say Anything
6-6:45 PM: Dashboard Confessional
7:15-8:15 PM: The Used
8:45-9:45 PM: Taking Back Sunday

Rebel Stage
1:10 PM-1:40 PM: Samiam
2:20-2:50 PM: Buzzcocks
3:45-4:25 PM: Face to Face
5:10-5:55 PM: Me First & the Gimme Gimmes
6:55-7:55 PM: Cock Sparrer
8:55-9:55 PM: Samhain

Rise Stage
7:55-8:55 PM: Descendents
5:55-6:55 PM: Get Up Kids
4:25-5:10 PM: Mighty Mighty Bosstones
2:50-3:55 PM: Television
1:40-2:20 PM: 7 Seconds
12:25-1:10 PM: Anti-Flag

Rev Stage
12-12:30 PM: Picturebooks
1-1:30 PM: Rose's Pawn Shop
2-2:30 PM: The Bots
3-3:30 PM: The World Is a Beautiful Place & I Am No Longer Afraid to Die
4-4:30 PM: Jessica Hernandez & the Deltas
5-5:30 PM: Lemuria
6-6:30 PM: Nostalghia
7-7:30 PM: Skaters
8-8:30 PM: Citizen

The Radicals
11:45-12:15 PM: Buffalo Rodeo
12:45-1:15 PM: Dan Wade
1:45-2:15 PM: Ex Friends
2:45-3:15 PM: Broncho
3:45-4:15 PM: American Scene
4:45-5:15 PM: Restorations
5:45-6:15 PM: Crombies
6:45-7:15 PM: Unlikely Candidates

Sunday, September 14:
Riot Stage
1:45-2:15 PM: Kurt Vile & the Violators
2:55-3:35 PM: Superchunk
4:30-5:15 PM: Tegan and Sara
6-6:45 PM: Patti Smith
7:45-10 PM: The Cure

Roots Stage
11:45-12:30 PM: Menzingers
1-1:45 PM: Bouncing Souls
2:15-2:55 PM: Billy Bragg
3:35-4:30 PM: Naked Raygun
5:15-6 PM: Dropkick Murphys
6:45-7:45 PM: Social Distortion

Rock Stage
1:15-1:45 PM: Only Crime
2:15-3 PM: Silverstein
3:30-4:15 PM: La Dispute
4:45-5:30 PM: Mineral
6-6:45 PM: Blue Meanies
7:15-8:15 PM: New Found Glory
8:45-9:45 PM: Bring Me the Horizon

Rebel Stage
1:10-1:40 PM: Front Bottoms
2:10-3 PM: The Hold Steady
3:45-4:25 PM: Motion City Soundtrack
5:05-5:55 PM: Hot Snakes
6:40-7:40 PM: Cheap Trick
8:40-9:55 PM: Weezer

Rise Stage
12:40-1:10 PM: Laura Stevenson
1:40-2:10 PM: Whigs
3-3:45 PM: Andrew W.K.
4:20-5:05 PM: Lucero
5:55-6:40 PM: Mudhoney
7:40-8:40 PM: Primus

Rev Stage
12-12:30 PM: Chumped
1-1:30 PM: Survay Says!
2-2:30 PM: Pup
3-3:30 PM: Tiny Moving Parts
4-4:30 PM: Cerebral Ballzy
5-5:30 PM: Dads
6-6:30 PM: Modern Baseball
7-7:30 PM: I Am the Avalanche

The Radicals
11:30-12 PM: Grizzled Mighty
12:30-1 PM: Mutts
1:30-2 PM: Team Spirit
2:30-3 PM: Netherfriends
3:30-4 PM: Lucki Ecks
4:30-5 PM: ShowYouSuck
5:30-6 PM: My Gold Mask
6:30-7 PM: In the Valley Below
7:30-8 PM: Archie Powell & the Exports


DENVER
Friday – Doors at 2:30 p.m. // 12:00 a.m. End Time
May Farms Stage (Riot)
10:45 – 12:00 a.m.: Weezer
8:30 – 9:30 p.m.: The Flaming Lips
7:00 – 7:45 p.m.: Die Antwoord
5:30 – 6:15 p.m.: Buzzcocks
4:30 – 5:00 p.m.: La Dispute

Byers General Store Stage (Roots)
9:30 – 10:45 p.m.: Primus
7:45 – 8:30 p.m.: Gogol Bordello
6:15 – 7:00 p.m.: Failure
5:00 – 5:30 p.m.: The Orwells

Byers Country Feed Stage (Rock)
9:30 – 10:30 p.m.: Slayer
8:00 – 9:00 p.m.: NOFX
6:45 – 7:30 p.m.: New Found Glory
5:15 – 6:15 p.m.: ALL
4:00 – 4:45 p.m.: Mineral Rev Stage
10:30 – 11:00 p.m: Big Freedia
9:00 – 9:30 p.m.: Nostalghia
7:30 – 8:00 p.m.: Skaters
6:15 – 6:45 p.m.: My Body Sings Electric
4:45 – 5:15 p.m.: Tiny Moving Parts

Saturday – Doors at Noon // 12:00 a.m. End Time
May Farms Stage
9:30– 12:00 a.m.: The Cure
7:45 – 8:30 p.m.: City and Colour
6:00 – 6:45 p.m.: Hot Snakes
4:30 – 5:15 p.m.: Lucero
3:05 – 3:45 p.m.: Dum Dum Girls
1:50 – 2:20 p.m.: The Bots

Byers General Store Stage
8:30 – 9:30 p.m.: Social Distortion
6:45 – 7:45 p.m.: Descendents
5:15 – 6:00 p.m.: Face to Face
3:45 – 4:30 p.m.: Clutch
2:20 – 3:05 p.m.: Strung Out
1:20– 1:50 p.m.: Larry and His Flask

Byers Country Feed Stage
10:00 – 11:00 p.m.: A Day To Remember
8:30 – 9:30 p.m.: Bring Me The Horizon
7:15 – 8:00 p.m.: The Used
6:00 – 6:45 p.m.: Taking Back Sunday
4:45 – 5:30 p.m.: Glassjaw
3:30 – 4:15 p.m.: We Came As Romans
2:15 – 3:00 p.m.: Frnkiero and the Cellabration
1:15 -­‐1:45 p.m.: Pianos Become The Teeth

Rev Stage
9:30 – 10:00 p.m: I Am The Avalanche
8:00 – 8:30 p.m.: Plague Vendor
6:45 – 7:15 p.m.: Red City Radio
5:30 – 6:00 p.m.: Dads
4:15 – 4:45 p.m.: Baby Baby
3:00 – 3:30 p.m.: The Picturebooks
1:45 – 2:15 p.m.: All Out Helter
12:45 – 1:15 p.m.: Wiredogs

Sunday – Doors at Noon // 11:00 p.m. End Time
May Farms Stage
9:45 – 11:00 p.m.: The National
7:45 – 8:45 p.m.: TV on the Radio
6:00 – 6:45 p.m.: Manchester Orchestra
4:15 – 5:15 p.m.: Violent Femmes
2:45 – 3:30 p.m.: Bob Mould
1:30 – 2:00 p.m.: Brick and Mortar

Byers General Store Stage
8:45 – 9:45 p.m.: Rise Against
6:45 – 7:45 p.m.: Dropkick Murphys
5:15– 6:00 p.m.: Me First and the Gimme Gimmes
3:30 – 4:15 p.m.: Bouncing Souls
2:00 – 2:45 p.m.: The Menzingers
1:00 – 1:30 p.m.: In the Valley Below

Byers Country Feed Stage
10:00 – 11:00 p.m.: Wu-­‐Tang Clan
7:45 – 8:45 p.m.: Sublime w/ Rome
6:30 – 7:15 p.m.: The Expendables
5:15 – 6:00 p.m.: 3oh3!
4:00 – 4:45 p.m.: Touche Amore
2:45 – 3:30 p.m: Passafire
1:45 – 2:15 p.m.: The Epilogues
12:45 – 1:15 p.m.: The Dendrites

Rev Stage
7:15 – 7:45 p.m.: Wounds
6:00 – 6:30 p.m.: Cerebral Ballzy
4:45 – 5:15 p.m. Radkey
3:30 – 4:00 p.m.: The Unlikely Candidates
2:15– 2:45 p.m.: Sole and DJ Pain1
1:15 – 1:45 p.m.: In The Whale

TORONTO
Doors at 11:00 a.m. / / Curfew at 11:00 p.m.
Saturday September 6, 2014
Riot Stage
9:00-10:45 p.m.: The Cure
7:00-8:00 p.m.: DFA
5:15-6:00 p.m.: Paul Weller
3:45-4:30 p.m.: Alkaline Trio
2:20-3:00 p.m.: New Found Glory
1:10-1:50 p.m.: Rubblebucket
12:10-12:40 p.m.: Bad Suns

Roots Stage
8:00-9:00 p.m.: The Flaming Lips
6:00-7:00 p.m.: Brand New
4:30-5:15 p.m.: AWOLNATION
3:00-3:45 p.m.: The Afghan Whigs
1:50-2:20 p.m.: Circa Survive
12:40-1:10 p.m.: The Mounties
11:40-12:10 p.m.: Laura Stevenson

Rock Stage
8:00-9:00 p.m.: Billy Talent
6:30-7:30 p.m.: Rise Against
5:15-6:00 p.m.: Bring Me the Horizon
4:00-4:45 p.m.: Taking Back Sunday
2:45-3:30 p.m.: Manchester Orchestra
1:30-2:15 p.m.: Glassjaw
12:30-1:00 p.m.: Title Fight

Rebel Stage
6:00-6:30 p.m.: Pentimento
5:00-5:30 p.m.: Broncho
3:00-3:30 p.m.: Citizen
2:00-2:30 p.m.: The Beaches
1:00-1:30 p.m.: Somos

Doors at 11:00 a.m. / / Curfew at 11:00 p.m.
Sunday September 7, 2014
Riot Stage
9:40-10:55 p.m.: City and Colour
7:40-8:40 p.m.: The National
5:50-6:40 p.m.: Social Distortion
4:15-5:00 p.m.: The Head and the Heart
2:55-3:35 p.m.: Bob Mould
1:30-2:10 p.m.: Nostalghia
12:30-1:00 p.m.: Almighty Trigger Happy

Roots Stage
8:40-9:40 p.m.: Metric
6:40-7:40 p.m.: Death Cab for Cutie
5:00-5:50 p.m.: Dropkick Murphys
3:35-4:15 p.m.: The New Pornographers
2:10-2:55 p.m.: Lucero
1:00-1:30 p.m.: Lemuria

Rock Stage
7:15-8:30 p.m.: The Buzzcocks
5:55-6:35 p.m.: Stars
4:40-5:25 p.m.: Tokyo Police Club
3:25-4:10 p.m.: Die Antwoord
2:15-2:55 p.m.: Clutch
1:15-1:45 p.m.: Pup
12:15-12:45 p.m.: The Bots

Rebel Stage
6:00-6:30 p.m.: Dead Tired
5:00-5:30 p.m.: Radkey
4:00-4:30 p.m.: The Hoteliers
3:00-3:30 p.m.: Say Yes
2:00-2:30 p.m.: Seaway
1:00-1:30 p.m.: Restorations
12:00-12:30 p.m.: Wounds

support us button